Turkuaz Taşı (Firuze) Hakkında Merak Edilenler

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Turkuaz (Firuze yada Türk Taşı)

Firuze yani Turkuaz taşının tarihi Mısır’ın eski dönemlerine kadar dayanır. Mezopotamya’da bilinen ve kullanılan Turkuaz taşının bu ismi almasına türklerin özellikle silahlarında çokça kullanmalarının yanı sıra dekorasyonda, mücevherlerde ve bilhassa çinilerde fazlası ile kullanılmasından meydana gelir. Ayrıca Akdeniz’in sığ suları Turkuaz renginde olup dönemin gemicileri tarafından Karayip’in sığ sularına benzettikleri için bu ismi vermişlerdir.
Eski zamanlarda en çok takı, dekoratif süsleme amaçlı olarak kullanılmıştır. Talih getirdiğine inanılır; kötü göz ve enerjiden koruduğuna da inanılırdı. Nazar kültü en eski zamanlardan itibaren kültürlerde çeşitli isimlerle var olmaya devam etmektedir.

Turkuaz (Firuze) Taşı Özellikleri

Şeffaf olmayan mat ve tok bir yapıdadır.Mavi rengin birçok tonunu içerisinde bulundurduğu gibi, bunun yanı sıra yeşil ve maviye dönük gri renklerinde de olabilmektedir. Çeşitli niteliklerde olan firuze taşının en iyi olanlarının bazılarında yer yer altın günunda (renginde) benek yahut yollar bulunur. Bu taşların güzelliği en fazla rağbet görmesinin sebebi olmasının nedenidir.
Turkuaz bakır madeninde meydana gelir; dolayısıyla mavi rengini bu madenden almaktadır. Timur yani demir madeni ve kromun olduğu bölge de oluşan firuze taşı yeşil rengini alır. İşlenmesi anlamında iyi bir katılığa sahip olması takı, mücevher, dekorasyon malzemesi olarak tercih sebebidir.
En nitelikli ve güzel firuze taşları özellikle iran’da çıkarılmaktadır. Ancak son dönemde burada da azalma vardır. Dünyada ise ABD, İsrail, Meksika, Tibet’te bulunur. Ayrıca Afrika Firuzesinin de popülaritesi artmaktadır.

Firuze taşının gerçeğini bulmak oldukça zorlaşmaya başlamıştır. Bunun nedenlerinden bir tanesi de yoğunlukla sahte taşların kullanılmasıdır. Ayrıca maalesef ki gerçeği ile sahtesini ayırt etmek oldukça zordur. Turkuaz taşı nadir bulunan değerli ve ucuz olmayan bir taştır.
Bir diğer önemli özelliği de gümüş ile olan bağıdır. Dikkatli incelendiğinde genellikle takı olarak kullanıldığında mutlak suretle gümüş ile sentezlendiği görülmektedir. Örneğin kolye, küpe, bileklik, halhal v.s yapımında kullanılan materyaller zincir v.s gibi genellikle gümüştür.
Bunun başlıca sebebi ise firuze ile gümüş madeninin uyum ve balans etkisidir. Hernekadar eski çağlarda silah olarak kullanılsa da aslında barışı temsil eder.

Turkuaz (Firuze) Taşı Faydaları

Firuze taşında altın benekler ve damar gibi yollar bulunur. Özellikle bu çeşitler sakinlik sükunet vererek stresin giderilmesini sağlar. Sevinç verici bir taş olmasının yanı sıra fiziki sağlamlığı da arttırır.
Travmatik olaylar karşısında sakinleşme, olaylardan sıyrılmayı sağlayan bir etkisi de vardır.
Kişisel farkındalıkların artmasına yardımcıdır. Eğitim v.s zamanlarında bilhassa takı olarak üzerinde turkuaz bulunması eğitim ve öğrenim kalitesini arttırır.

Kötü göz ve negatif enerjiye karşı korur. Bilhassa balans (denge) konusunda sıklıkla kullanılması mümkünse gümüş bir materyal ile takı olarak kullanılması önerilir.
Daha önce de belirttiğimiz gibi gümüş ve turkuaz sentezi eşsiz bir uyum ve balans sağlar.
Çakra ve fiziki balansa da çok güzel etkileri vardır.
Ayrıca özellikle mide ve bağırsak v.s sindirim sıkıntısına, bel bölgesinde kullanmak sureti ile örn: Kemer, Kemer tokası olarak kullanılabilir.
Bunun ile birlikte diğer çeşit de takılar da kullanılabilmektedir. Strese iyi geldiği için, buna bağlı tansiyon, kalp hastalıklarında da güzel sonuçlar elde edilebiliyor.

Turkuaz (Firuze) Taşı Bakımı ve Enerji Temizliği

Her değerli doğal taşta olduğu gibi hiçbir suretle kimyevi bir işlem uygulanmamalıdır. Sabun v.s kimyasal olmadan bakımı yapılmalıdır.
Gözenekli yapıda olan firuzelerin içerisine su çekilebilir. Bu olay renginin değişmesine sebep olduğu için kesinle dikkat edilmeli; suyun içine nüfuz etmesi engellenmelidir. Zaten kendi bünyesi belli oranda su bulundurmaktadır.
Ayrıca aşırı ısıya ve ışığa kesinlikle maruz bırakılmamalıdır. Böyle bir ortamda unutulan Turkuaz taşının birdenbire mavisinin yok olduğunu farkederseniz eğer, bilinmelidir ki firuzenin bünyesi bozularak renk değişimi oluşmuştur.

Kaynak: https://taskutusu.com/turkuaz-tasi

Share.

About Author

1983 İstanbul doğumlu, İstanbul Delisi, Kitap Kurdu, Gezgin... Çok Okuyan, Çok İzleyen, Yazmayı Seven... Blogger, Değerli Taş Uzmanı!

Leave A Reply