Değerli Taşlar ve Yarı Değerli Taşlar Nelerdir? (Gemoloji Bilimi)

Değerli taşlar (Doğal Taşlar) son dönemlerde herkesin gözdesi. İster takı olarak ister ev yada ofisinizde dekoratif olarak doğal taşları kullanabilirsiniz. Değerli taşlar sadece süs için kullanılmaz, bazı taşların faydaları da vardır.

Taşlar, değerli taşlar ve yarı değerli taşlar olmak üzere ikiye ayrılır. Değerli taşlar 4 tanedir. Elmas, Safir, Yakut ve Zümrüt Değerli Taş’tır. Bilinen diğer taşlar ise yarı değerli taşlardır. Bunların en bilinenleri Akik, Ametist, Kuvars, Lapis, Akuamarin’dir.

Gemoloji ise mücevherlerde kullanılan değerli taşların sınıflandırılmasını ve incelenmesini ele alan bilim dalıdır. Taşların fiziksel ve kimyasal özelliklerini, çıkarılan yerleri, oluşumlarını inceler.

En bilinen Değerli Taşlara ve Özelliklerine Şöyle Bir Göz Atalım;

 

1- Elmas

En kıymetli ve en sert taş olmasının yanı sıra nadir bulunan bir taştır. İşlenerek şekil verilen Elmaslara Pırlanta denir. Elmas öyle sert bir taştır ki bir Elmas’ı ancak başka bir Elmas kesebilir.

2- Yakut

Değerli taşlardan biri olan Yakut, Hindistan’da taşların efendisi olarak adlandırılır. Göz alıcı kırmızı rengi ile en sevilen taşlardan biridir. Cesaret ve Liderlik Taşıdır.

3- Safir

Safir sonsuz mavi renginden dolayı bazı diyarlarda “gök yakut” olarak adlandırılır. En sert değerli taşlardandır. Sakinleştirir ve Sezgileri güçlendirir.

4- Zümrüt

Zümrüt efsaneler ve mitolojiler taşıdır. Enfes yeşil rengi ile değerli taşlardan biridir. Başarı ve Sadakat taşıdır Zümrüt. M.Ö. 1600’lü yıllara uzanan tarihi ile Mısır antik döneminde dahi kullanılmıştır.

5- Akik

Akik taşı aynı zamanda “agat” olarak ta adlandırılır. En fazla tercih edilen yarı değerli taşlardan biridir. Bir çok rengi bulunur. Genel olarak iyileştirici bir taştır ve bedene faydaları çoktur.

6- Ametist

Kuvars ailesinden olan ametist ise yarı değerli taş denilince akla gelen ilk taşlardandır. Mor renginin her tonunda olabilir. En bilinen özellikleri arasında negatif elektriği çekmesi ve kişiye pozitif enerji vermesidir. Meditasyon taşıdır.

7- Aquamarin

Aquamarin ise Beril grubu taşlarındandır. O da yarı değerli taşlar grubundadır ancak nadir bulunması sebebiyle diğer yarı değerli taşlara göre daha pahalıdır. Açık mavi su rengindedir. Gerginliğe ve strese karşı kullanılır.

8- Mercan

Mercan denizlerde yaşayan canlı bir taştır. Kırmızı, Turuncu, Pembe ve Beyaz tonlarında bulunur. Kalbi güçlendirir, Zihin açıklığı verir.

9- Aytaşı

Aytaşı yarı opak beyaz bir taştır. Duygusal dengeyi sağlayan bir taştır. Aytaşı doğumu kolaylaştırır.

10- Kristal Kuvars

Beyaz yada şeffaf renkte bilinen kuvars taşı da yarı değerli taşlar arasında en fazla tercih edilen taşlardandır. Radyasyonu toplaması sebebiyle çokça kullanılmaktadır.

11- Dumanlı Kuvars

Dumanlı kuvars taşı, kristal kuvars ve ametist gibi  kuvars grubu kristallerindendir. İçerisinde duman hapsolmuş gibi bir görüntü olmasından dolayı bu ismi almıştır. Sinir sitemi taşıdır ve negatif enerjiye de olumlu etkisi vardır.

12- Hematit

Demirin kaynağı olan Hematit nadir bir kristaldir. Kırmızıdan kahverengi ve siyaha değişen renkleri vardır. Kan dolaşımını düzenleyen bir taştır. Enerji ve canlılık verir.

13- Kalsedon

Kadıköy taşı olarak bilinen kalsedon da kuvars grubu taşlarındandır. Şeffaf yada yarı opak olabilir. Mavi-beyaz karışımı bir taştır. İyimserlik ve cömertlik taşıdır. Ayrıca öksürüğe de iyi gelir.

14- Jasper

Jasper ise Kalsedon ve Kuvarsın alt türüdür. Güçlü tedavi edici özelliklere sahiptir. Sindirim sistemini güçlendirir, Hormon sistemini dengeler.

15- Kehribar

Kehribar aslında bir taştan ziyade fosilleşmiş reçinedir. Ağaç reçinelerinin binlerce yıl fosilleşmesi sonucunda taşlaşması ile oluşur. Bal rengindedir ve bazılarının içerisinde böcek fosilleri de bulunur. Yarı değerli taşlardan olsa da oldukça kıymetlidir. Ağrıyan bölgeye koyulduğunda ağrıyı alır. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kolye, bileklik vb takı olarak kullanılmaktadır.

Değerli taşların en bilinenlerini ve özelliklerini sıralamaya çalıştık. Ancak yüzlerce doğal taş var ve hepsinin birbirinden farklı özellikleri ve faydaları var. Değerli taşlar ve Faydaları için bu bağlantıyı kaynak olarak kullanabilirsiniz…

 

One thought on “Değerli Taşlar ve Yarı Değerli Taşlar Nelerdir? (Gemoloji Bilimi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir