The Witcher Kitap Yorumu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

the-witcher-sondilekMerhaba, uzun zamandır sizlere  sevilen fantastik seriden bahsetmek istiyorum.

The Witcher, özellikle son dönemde çekilen dizisi nedeniyle popülaritesi had safhaya ulaşan;  fantastik seriyi aslında oyun dünyasında olanlar çok daha yakından tanırlar. Dizisinden önce kitaplardan uyarlanan oyunları çok fazla ilgi görmüş; nihayetinde diziye uyarlanmıştır.

Yazar: Andrzej Sapkowski

Öncelikle kitap ile ilgili genel bir bilgi verelim; adı “Son Dilek” yazarı ise  “Andrzej Sapkowski” Polonyalı yazar Witcher dünyasını 1986 yılında tanınmış bir fantastik, bilim kurgu türünde  derginin açtığı öykü yarışması için yaratmış; nitekim sevilerek 3. olmuştur. Daha sonrasında aynı dergide öyküler yayınlanarak okuyucunun beğenisine sunuldu. Okuyucu ve konunun iyi takipçilerinden, eleştiricilerden beğenilerin yoğunluğu ile oluşan seri bugün, ülkemiz dahil birçok dile çevrildi; dizi olmadan önce gamerlar (oyun hayranları ve profesyonel bilgisayar oyuncuları)  tarafından keşfedilerek oyunlaştırılan kitap şimdilerde dizisi ile daha yoğun bir ilgi çekiyor.

The Witcher Kitap Serisi ve Okuma Sırası

Kitabın yayın hakları ülkemizde Pegasus Yayıncılık tarafından alınarak 8 kitaplık bir seri olarak basıldı.

  1. son dilek (the last wish)
  2. season of storms.
  3. kader kılıcı (the sword of destiny)
  4. elflerin kanı (blood of elves)
  5. nefret çağı (time of contempt)
  6. ateşle imtihan (baptism of fire)
  7. kırlangıç kulesi (the Tower of swallows)
  8. gölün hanımı (lady of the lake)

1’inci Kitap: Son Dilek

Gelelim kitabın konusuna, baş karakterimiz Rivyalı Geralt çok küçük bir çocukken ailesi tarafından bir avcı yani Witcher olması için verilir; bir nevi okul da diyebiliriz. Ancak bu okul bizim bildiğimiz sıradan bir okul değil; özel eğitimler veren bir okul ve buradan mezun olmak başka bir değişle sağ çıkmak sanıldığı kadar kolay değil. Geralt buradan sağ kurtulan ve işini en iyi yapan az sayıdaki avcıların en başında geliyor.

Avcı dedik Geralt için ama ne avlıyor; bir çok dünya ve insan dışı varlık diyerek daha fazla ipucu vermek istemiyorum. Benim en sevdiğim karakter Geralt ve bir de Nenneke.  Rivyalı Geralt her ne kadar  bir avcı da olsa karanlık bir tarafın yanında kendince belli bir düsturu olan, içinde yer aldığı dünyanın aksine ahlaki değerlerine sahip çıkarak net bir bakış açısı var.

Aslında bence birçok karaktere göre fazla kuralcı ve dürüst diyebiliriz. Karmaşık olan tarafın Geralt ile ilgili söyleyebileceğim; Witcherların sahip olmadığı ya da kaybettiği meziyetlerin bir çoğuna sahip olması, zamanla yeniden mi kazandı yoksa hiç kaybetmedi mi? Onu tam olarak bende netleştiremiyorum kafamda;  ileri ki kitaplarda netleşecek sanırım.

Dili anlatımı oldukça akıcı ve diziyle hemen hemen eş değer sıralama da olaylar, bu konuda dizi yapımcılarının kitaba olan sadakati gerçekten çok iyi benim gibi kitabın kendi olay örgüsünü görmek isteyenleri çok mutlu ediyor. Fakat kitap ile dizi arasında ince bir nüans var; onun ile ilgili tek söyleyebileceğim ne dilediğinize dikkat edin 🙂

Share.

About Author

Hayalleri ile yaşayan bir kitap delisi, en çok metroda ve sahilde okumayı sever. Her çantasında bir kitabı vardır. Okumadan yaşayamaz. O kadar ki yorgan altında fenerle bile olsa okur.... (Göz bozukluğunun sebebi) 😊😎

Leave A Reply