Çin’in dev otobüsü kullanımda

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Çin’de kullanımına başlanan dev otobüsün altından arabalar geçiyor ve üstelik bu otobüs elektrikle çalışıyor…

Çin’de yoğun trafiği azaltmak için ortaya atılan fikir sonunda gerçekleştirildi. Altından arabaların geçmesine izin veren büyük bir otobüs, trafik sıkışıklığını azaltırken yüzlerce insanı taşımanın etkili bir yolu olması planlandı. Ve bu ilginç proje hayat geçirildi. Hebei bölgesinin Qinhuangdao şehrinde dev otobüsün kullanımı ile ilgili ilk deneme yapıldı. Dev otobüse Yükseltilmiş Transit Otobüs(Transit Elevated Bus) veya TEB olarak isimlendiriliyor. 300 yolcu taşıma kapasiteli olarak tasarlanan aracın boyutları da bir hayli şaşırtıcı. 22 metre uzunluğunda olan aracın genişliği 7.8 metre ve 4.8 metre yüksekliğinde. İki şerit kaplayacak otobüsün var olan köprüler sebebiyle Çin’de bulunan çift katlı otobüslerden sadece çok az bir miktar daha yüksek.

Görülebildiği kadarıyla TEB, 16 tekerlek üzerinde ilerlemekte ve sekiz çift tren tekerleği benzerleri ile yönlendirilmekte. Bu aracın 40-50 km/h hıza ulaşması gerekmekte ancak beklenenden kısa olan 300 metrelik gösterim sürüşünde bu deneysel elektrikli araç oldukça yavaş ilerledi. Bu gösterim, teknik bir denemeden ziyade kavramın geçerliliğini kanıtlama gösterimiydi çünkü buradaki aracın gerçek bir araç olduğunu söylemek pek mümkün değildi. İlerlenen 300 metrede herhangi bir trafik ışığı, yaya geçidi veya dönüş bulunmuyordu. Ancak bu haliyle bile TEB, özellikle içerisine çıkmalarına izin verilmiş olan kişileri, büyük iç hacmi ile etkilemeyi başardı. TEB’in içerisi ise, büyütülmüş bir metro vagonu gibi düşünülebilir.

Çin'de kullanımına başlanan dev otobüsün altından arabalar geçiyor ve üstelik bu otobüs elektirikle çalışıyor..

Çin’de kullanımına başlanan dev otobüsün altından arabalar geçiyor ve üstelik bu otobüs elektirikle çalışıyor..

TEB’in başmühendisi Song You Zhou’nun WCC Daily’ye mayıs ayında söylediğine göre, eğer her şey düzgün ilerler ise bir yıl ile bir buçuk yıl arasında bir süre içerisinde aracın caddelere çıkması söz konusu. Ancak yapılan gösterime bakıldığında bunun pek inandırıcı olmadığı söylenebilir. Öncelikli olarak Song’un daha önce bir kilometre olacağını söylediği gösterimin 300 metrede durmasının sebebi neydi? Ayrıca caddelerin pek çoğunun düz olmadığı düşünülürse, hafif eğimli bir yolda ilerlerken TEB’in altındaki araçlara ne olacak? Büyük dönüşler söz konusu olduğunda ise araçların geride durarak TEB’in önce ilerlemesine izin vermelerinin şart olduğu kesin.

Çin'de kullanımına başlanan dev otobüsün altından arabalar geçiyor ve üstelik bu otobüs elektirikle çalışıyor..
Share.

About Author

Teknoloji Kurdu, Bilim İnsanı...

Leave A Reply