Çay Hakkında Bilmediklerimiz

Çay nedir? Fayda ve zararları nelerdir? Çayın demli, insanın harbi olanını sev derler. İnsan kısmını geçelimde peki gerçekten çayın demini sevelim mi?

Çay ile Yeşil Çay Arasındaki Fark Nedir?

Çay; nemli iklimlerde yetişir, yaprak ve tomurcukları içecek maddesi üretmekte kullanılır. Yeşil çayda, siyah çayda aynı tarım bitkisinden meydana gelirken, işleniş kısmında birbirinden ayrılır. Yeşil çay toplanır toplanmaz kurutulur ve kavrulur, beklemesine izin verilmez. Ancak siyah çayda durum farklıdır, bekletilirken oksijenle tepkimeye girer.

Çayın Fayda ve Zararları Nelerdir?

Her iki çayda da kafein bulunur. Yalnız yeşil çayda siyah çaya göre daha azdır. Bu sayede yorgunluk ve uyku halini ortadan kaldırır. İdrar söktürücüdür. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı zayıflama rejimlerinde kullanılıyor. Antioksidan özellikleri de vardır ve yeşil çayda bu özellik daha fazladır. Böylece kolestrolü düşürür. Tansiyonu ayarlar. Kan şekerini ayarlar. Bakterileri ve grip virüsünü öldürür. Ağız kokusunu engeller.

Gelelim siyah çaya yemek ile aynı anda içildiğinde tüketilen gıdalardan alınan demir emilimi azaltıcı etki yaratır ve vücutta yaşanan demir eksikliği anemiye yol açar. Günde 3 fincandan fazla çay içen kişi su içme ihtiyacı hissetmez. Ancak çay vücudun su ihtiyacını karşılamaz. Demli çay sinir sistemini olumsuz etkileyerek sinirlilik ve stres gibi sonuçlar doğurur. Kişi düzensiz besleniyorsa ve beraberinde aşırı demli çay tüketiyorsa kabızlığa yol sebep olur. Kalp çarpıntısı yaparken, kafeinli bir içecek olduğu için gebelik ve emzirme döneminde tüketimi de tavsiye edilmez.

Gereken oranda tüketilmesi durumunda yararlarını da görebiliriz. Beyin hücrelerinin korunmasını sağlarken, kolestrolü düşürür, tarçınla alınan çay hazmı normalden daha fazla kolaylaştırır ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Diş çürüklerini önlediği gibi, kanser riskini de oldukça azaltmaktadır. Vücuttaki kan dolaşımının sağlıklı şekilde işleyişini sağlar. Ve önemli faydalarından bir tanesi de kalp krizi riskini azaltmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close